10 май ще остане в историята на Полша с изборен абсурд. Страната с население от 38 млн. души е в "законов цугцванг" с президентски избори днес, които така и не бяха отменени, но пък избирателните секции остават затворени, а избирателната активност е нулева.
Пандемията от коронавирус предизвика и политическа криза в Полша
Седмици на несигурност, объркване и вътрешнополитически битки предшестваха насрочения за днес президентски вот. Провеждането му срещна остра съпротива сред партиите от целия политически спектър, но споразумение за отлагане така и не беше постигнато.
Ярослав Качински, лидер на управляващата партия Право и справедливост и де факто управляващ Полша, направи изявление на 6-и май, че вотът ще бъде анулиран от Върховния съд, който ще установи, че избори всъщност не са се състояли.
След това председателят на Сейма - полския парламент, ще насрочи нова дата за гласуване само по пощата. Подобен развой е облекчение за опозиционните кандидати, които се опасяваха, че в тази ситуация щяха да бъдат съкрушени от настоящия президент Анджей Дуда.
Облекчение е и за Европейската комисия и международни организации, които отправяха призиви президентският вот да не се провежда днес.
Изявлението на Качински не спря изборния часовник, а на сайта на полската избирателна комисия се отчита избирателна активност.
Абсурд
Абсурдната ситуация пък се смята за поражение за Качински, който се бореше за провеждане на вот и това дори заплаши да разбие управляващата дясна коалиция между Право и справедливост и партията "Порозумение".
В момента кандидатът на управляващите Анджей Дуда има значителна преднина в предизборните проучвания. Отлагане на вота ще даде възможност на опозицията, а икономическият спад заради пандемията от Covid -19 може да се отрази негативно на управляващите.

Заради украинските дронове Русия не можа да изпълни квотата си в ОПЕК+
Орчел от UniCredit си създаде много врагове в Германия
Европейските борси отбелязаха ръст в очакване на решението на Фед за лихвите
"Лавена" започва да изплаща дивидента от 1 август
Актуализиране на доходните критерии за достъп до семейни помощи за деца влиза в Бюджет 2026
Задълженията на „Български пощи“ са 135 млн. евро
Панев: Не е наложително да се теглят 3,8 млрд. евро дълг
Ангел Георгиев: България да блокира санкциите срещу Русия и да спре парите за РСМ
Централна емисия
Централна емисия
Пет храни, които е добре да ядем всеки ден
Не е Меси: Реал ще зарадва Жозе със световен шампион
От Левски към феновете си: Феноменални сте!
Вицешампионът ЦСКА 1948 удари албанци в Банско
Да се радват ли в Бразилия? Неймар отново тренира!
Оценка от Роналдо: Меси е най-великият в историята!
Удар! Ботев Пловдив взе Мендеш от Бенфика + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 18 юни, четвъртък
Психолози: съжалението може да е най-полезната емоция след 40
5 градинарски трика за повече краставици
Италианска Peperonata с чушки
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
DARA танцува Bangaranga с Джокович и дъщеря му Тара
31 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
19-годишна дрифтърка отнесе 1500 евро глоба (ВИДЕО)
Разбиха поредната наркооранжерия край Варна (СНИМКИ)
Наградиха варненски ученици, осмелили се да се включат в предизвикателството „Да сърфираме безопасно и по правилата“
България е сред първите три държави в ЕС по чистота на водите за къпане
НСИ: Варна е сред областите с най-много лекари и зъболекари
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел
Северна Америка разполага с редкоземни елементи за десетилетия напред
Проливните дъждове стават огромна заплаха за Средиземноморието